Spännande nyheter i Dansani Calidris

Calidris har fått ett nytt utseende både när du tittar i lådorna, väljer tvättställ och bänkskivor och tillbehör till badrummet.

Uppgraderade tvättställsskåp och sidoskåp

  • Tvättställsskåp och sidoskåp monteras nu på samma sätt
  • Ryggen i skåpen är vita i båda tvättställsskåp och sidoskåp
  • Större utskärning för dolt bräddavlopp
  • Större utskärning för dolt bräddavlopp står på två ställen
  • Nya vita och slanka profiler i lådorna
  • Tvättställsskåp med ny förstärkt konstruktion
  • Som standard medföljer gummimattor och 2 trälådor och ett lock/ fackinsats
  • Invändig utdragslåda som tillval

Unique nytt tvättställ och bänkskiva i Sten

Den stilrena och markanta designen drar till sig uppmärksamheten och det exklusiva Silestone® -naturmaterialet tillför badrummet en känsla av lyx och elegans utöver det vanliga.

Varje tvättställ är unikt och specialtillverkas utifrån kundens önskemål på storlek, antal bassänger, deras placering och i en av de 6 tillgängliga färgerna.

Tvättställ

  • Djup 50 cm
  • Beställningsvara i intervaller från 60 till 120 cm och efter mått upptill 240 cm
  • Tjocklek tvättställ 5 cm
  • Bassängen finns i 2 bredder 50 och 65 cm
  • Levereras utan bräddavloppshål
  • Levereras utan blandarhål om inget annat angivits

Bänkskivor

  • Djup 40 och 50 cm och upptill 60 cm efter mått
  • Beställningsvara i intervaller från 60 till 120 cm och efter mått upptill 240 cm
  • Tjocklek bänkskiva 1,2 cm

Blanco Zeus

Eternal Satuario

Dessert Silver

Calypso

Charcoal Soapstone

Eternal Marquina

Två nya fristående tvättställ av sanitetsporslin

Globe är ett elegant svävande tvättställ med tunna ytterkanter som kontrasterar starkt mot insidans mjuka form. Den skålformade designen har en hög profil som ger ett stort och rymligt handfat. Tvättstället placeras ovanpå våra eleganta bänkskivor (D50 cm). Designat/tillverkat i Italien.

Ellipse-tvättstället har en modern, ellipsformad design med tunna ytterkanter. Det exklusiva uttrycket framhävs av den rena och fina formen. Tvättställets utformning ger extra mycket plats i handfatet. Tvättstället placeras ovanpå våra eleganta bänkskivor (D50 cm). Designat/tillverkat i Italien.

Färger för skåp och tillbehör

Standardfarve hvid mat

Valgfri farve

Standardfärg

Klassisk vit som båda strålar ut exklusivitet och soliditet.

Valfri färg

Alla matta färger (glans 30) kan väljas från standardsortimenten NCS standard eller RAL Classic. Startavgift på 1 615:-, som betalas en gång per dekor, oavsett antalet produkter som beställs.

Ekfaner

Nu erbjuder vi vårt Calidris-sortiment med europeiskt ekfaner i 6 olika färgnyanser. Startavgift på 1 615:-, som betalas en gång per dekor, oavsett antalet produkter som beställs.

Ek noir

Vit ek

Grå ek

Rödbrun ek

Ljus ek

Mörk ek

Spegellösningar

Moon-spegel nu med två storlekar

Den extremt elegant designade spegeln med LED-belysning hela vägen runt, som ger en snygg effekt och perfekt arbetsbelysning, finns nu i mattsvart med måtten Ø75 cm och Ø90 cm. Samt med blank mässingslook med måttet Ø90 cm.

Show-spegeln uppgraderat

Show-spegeln har uppgraderats från en träram till en mattvit aluminiumram, och har ljusstyrning för inställning av ljusstyrka och färgtemperatur mellan 2100 K – 6500 K.
Spegeln är nu som standard försedd med värmeelement som kan slås av och på separat via ett pekfält på spegeln.

Parallel-spegelskåp

Spegelskåpet levereras med Calidris faner och lack. Har kristallklara glashyllor och indelning med mittkonsol. Spegelskåpets topp och botten är alltid vitlackerade och eldosan är vit.
Som standard medföljer förstoringsspegel, 2 träbackar och 1 magnet.

Bottenventil med automatisk öppning

Den senaste nyheten för bottenventiler är automatiskt bräddavlopp. Ventilen har designats speciellt för tvättställ utan bräddavlopp.

Systemet får ventilen att öppnas när vattennivån blir ca 8 cm i tvättstället.

När tvättstället tömts på vatten kan ventilen stängas igen med en enkel tryckning på den översta delen av proppen, så att tvättstället kan fyllas på igen. Finns i 4 olika färger.

 

Nytt Dansani-underhållskit

Underhållskit för matta ytor, som marmor, sten, granit, naturgranit mm.
Består av rengöringsmedel 500 ml, underhållsmedel 500 ml, mikroduk, svamp och sprutmunstycke.

Tillbehör

se tilbehør »

Fleksibel hylla

Handdukstorkarna Hydra, Kvika och Viti i mattsvart och krom

Sminkspegel

10 års garanti för badrumsmöbler

Hög kvalitet och lång livslängd är alltid viktigt när du väljer att uppgradera badrummet och därför utökar vi nu vår garanti om utmärkt användardesign och hög kvalitet när du väljer Dansani.

10 års garanti mot tillverkningsfel är 5 år längre än vad vi erbjöd tidigare. Med ännu större förtroende för våra produkter kan du göra rätt val.

Den nya produktgarantin gäller för produkter som köps efter 1 januari 2021.

I samband med utökningen av garantiperioden har vi uppdaterat våra garantivillkor.
Läs mer om våra garantier här.

Leveringstid

5-6 veckors leveranstid från och med orderbekräftelsen.